top of page

Unia Europejska "podreguluje" UBERA?

Czy nastąpi Rewolucja AntyUberowa? Bardzo ciekawy projekt dotyczący całej UE (Polska jeszcze jest w Unii, więc Polski także). Istotne jest zrozumieć i wczytać się w szczegóły bo obostrzenia i ograniczenia w uznaniu współpracowników za niezależne podmioty gospodarcze dotyczyć będą nie tylko Ubera czy Bolta ale... dużej części funkcjonujących obecnie na rynku korporacji/aplikacji taxi. Bardzo interesujące jak potoczy się to dalej. Rok temu Uber itp. obronił się przed takim prawem w Kalifornii kosztem 120 mln$ wydanych na promocję referendum, ale UE to jest chyba strawa dla nich nie do przeskoczenia tak finansowo jak i legislacyjnie.

Za yahoo!finance i Reuters:

* Propozycja jest najnowszym posunięciem UE w celu uregulowania firm technologicznych

* Przepisy mogą mieć zastosowanie do ponad 4 milionów pracowników gig economy

* Kurierzy mieliby prawo do płacy minimalnej, płatnego urlopu, emerytur

* Szef Just East Takeaway. mówi, że popiera ruch

* Inne platformy dostawcze ostrzegają, że mogą prowadzić do utraty miejsc pracy (Aktualizacje z reakcją kierowcy Ubera pozostawionego bez pracy podczas pandemii)

Foo Yun Chee i Toby Sterling

BRUKSELA, 9 grudnia (Reuters) - Komisja Europejska ogłosiła w czwartek projekt przepisów, aby dać wielu kierowcom dla firm internetowych, takich jak Uber i Deliveroo, świadczenia pracownicze, co według związków zawodowych jest spóźnione, ale niektóre firmy twierdzą, że doprowadzi to do utraty miejsc pracy.

Propozycja, pierwsza na świecie, która musi zostać przedstawiona krajom UE i prawodawcom, zanim stanie się prawem, jest najnowszą próbą Unii Europejskiej uregulowania firm technologicznych i zapewnienia równych warunków działania między firmami internetowymi i tradycyjnymi.

"Nikt nie próbuje zabić, zatrzymać ani utrudnić rozwoju gospodarki platformowej" - powiedział komisarz ds. Zatrudnienia i praw socjalnych Nicholas Schmit na konferencji prasowej przedstawiającej propozycje.

Jednak przepisy były potrzebne, aby zapewnić, że nowe modele biznesowe będą przestrzegać prawa pracy, powiedział.

Unijny organ wykonawczy powiedział, że projekt przepisów może mieć zastosowanie do około 4,1 miliona z 28 milionów pracowników w firmach platform internetowych w całym bloku 27 krajów.

Firmy internetowe, które ustalają wynagrodzenie i standardy postępowania dla swoich kurierów i kierowców, musiałyby klasyfikować ich jako pracowników uprawnionych do płacy minimalnej, płatnego urlopu i uprawnień emerytalnych, zgodnie z projektowanymi zasadami.

Jednak "Delivery Platforms Europe", grupa lobbingowa, w skład której wchodzą Uber, Deliveroo, Glovo i Delivery Hero, powiedziała w oświadczeniu, że to, czego kierowcy w niepełnym wymiarze godzin najbardziej chcą, to elastyczność w zakresie godzin pracy, a proponowane przepisy doprowadzą do utraty miejsc pracy.

Petra Bolster z holenderskiego związku zawodowego FNV, który wygrał procesy sądowe przeciwko Deliveroo i Uberowi w sprawie zatrudnienia, zauważyła, że propozycja zawiera listę pięciu testów, które mają pomóc w ustaleniu, kiedy kierowcy i kurierzy są samozatrudnieni.

"To naiwne, ponieważ platformy wykorzystają to jako zestaw narzędzi, aby obejść kryteria i uciec od wszystkiego" - powiedziała. "To cały ich model zysku, aby uniknąć kosztów zatrudnienia."

Zgodnie z wnioskiem UE przedsiębiorstwa będą uważane za pracodawców, jeżeli nadzorują pracę pracowników za pomocą środków elektronicznych, ograniczają ich możliwości wyboru godzin pracy lub zadań i uniemożliwiają im pracę dla osób trzecich.

Co najważniejsze, wniosek przenosi ciężar dowodu na przedsiębiorstwa, gdy pojawia się spór co do tego, czy pracownik jest samozatrudnionym wykonawcą czy pracownikiem.

WŁASNA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA TO "FIKCJA"

Leonid Popa, rosyjski imigrant, który przez cztery lata był kierowcą Ubera w Holandii, powiedział, że pomysł, że był samozatrudniony, był "fikcją", ale został bez pracy i zmuszony do szukania pomocy rządowej, gdy uderzyła pandemia COVID-19.

"Cała ta historia była nonsensem. Nie było elastyczności, nie zarabiasz dużo, musisz pracować ponad 40 godzin, aby zarobić na podstawowe życie i po prostu nie ma poczucia bezpieczeństwa "- powiedział, dodając, że ma nadzieję, że lepsze przepisy pomogą jego byłym kolegom.

Giles Thorne, analityk Jefferies, powiedział, że propozycja UE nie zniszczy modeli zamówień i dostaw online, które pozostaną, ale da trochę więcej władzy kurierom i kierowcom.

Dla konsumentów długoterminowym rezultatem europejskiej ochrony pracowników byłby prawdopodobnie niewielki wzrost cen lub opłat za dostawę i przejazd.

Wyróżnione posty
Sprawdź ponownie wkrótce
Po opublikowaniu postów zobaczysz je tutaj.
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page